به گزارش پایگاه خبری آدینه نو به نقل از روابط عمومی اتشارات علمی و فرهنگی، آیین رونمایی از کتاب اسطوره شناسی هنر با حضور مترجم کتاب بهروز عوض پور وحمیدرضا شعیری استاد دانشگاه و به میزبانی انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم عوض پور گفت این نوشتار حرکتی است که گاه از اسطوره آغاز شده و به هنر منتهی می‌شود، درحالی‌که، گاه هم از هنر آغاز شده و به اسطوره منتهی می‌شود.

وی افزود این کتاب برخلاف عموم متن‌های موجود در این زمینه که بسیار ثقیل و پیچیده نوشته شده‌اند، با بیانی روان و سلیس تنظیم شده است و در مقابل تکلف‌های موجود چنین متن‌هایی، بسیار ساده و بی تکلف به شرح و بسط گفته‌های خود می‌پردازد. عوض پور همچنین بر مستند بودن و نظام مندی مباحث طرح ظرح شده در کتاب تاکید کرد.

در ادامه حمید رضا شعیری، استاد حوزۀ اسطوره شناسی دانشگاه ابراز داشت وقتی نشانه های قدرت در یک جا یا یک فرد تجمیع می شوند، اسطوره ساخته می شود.

شعیری اضافه کرد در زندگی مدرن امروزی تجزیه اسطوره ها اتفاق افتاده است؛ به دلیل اینکه انسان امروزی تنها جزئی از اسطوره را در درون خودش دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد امروزه اسطوره با حرکت گره خورده است و می تواند در همه جهات و همه ابعاد حرکت کند. در اسطوره ،حرکت، تخیل و باور نهفته است.

وی از آب، هوا، باد و آتش به عنوان 4 عنصر تخیل نام برد که هر کدام از اسطوره ها به یک، دو یا سه عنصر از این تخیل ها بسیار وابسته هستند.مهم این است که این تخیل ها به زندگی امروز ما از طریق پر کردن نقطه خلاء که ممکن است معنایی محسوب شود، نفوذ می کند.

انتشارات علمی فرهنگی در برنامۀ عصر کتاب خود که عصر هر دوشنبه برگزار می شود ، به رونمایی از جدید ترین آثار خود می پردازد. عصر کتاب در فروشگاه شماره 2 این ناشر واقع در خیابان کریم خان ، بین قائم مقام فراهانی و خردمند برگزار می شود.


کد خبر: 152 / زمان انتشار: سه شنبه 07 دی 1395 ساعت 13:56