مدیر مرکز معماری اسلامی حوزه هنری از احداث مقبره برای شهدای غواص خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آدینه نو به نقل از مهر، نخستین هم اندیشی اهالی رسانه با علی فروزانفر، مدیر مرکز معماری اسلامی، امروز ۲۳ آبان ماه در حوزه هنری برگزار شد. فروزانفر در ابتدای این نشست به فعالیت‌های مرکز اشاره و بیان کرد: مرکز معماری اسلامی مروج  معماری ایرانی- اسلامی و تکیه بر ویژگی‌های مثبت این نوع معماری است.

او به احداث مقبره برای دو تن از شهدای غواص که در حیاط حوزه هنری آرام گرفته اند اشاره و بیان کرد: تابستان ۱۳۹۴، این دو شهید در حیاط مرکزی دفن شدند و مرکز معماری اسلامی، موظف شد تا مقبره‌ای برای این دو بزرگوار احداث کند. به همین خاطر، طراحی این بنا بر اساس اصول معماری ایرانی- اسلامی آغاز شد و اوایل دی ماه سال جاری از این بنا رونمایی خواهد شد.

فروزانفر به برگزاری نخستین جشنواره ملی معماری ایران اشاره و بیان کرد: در کشور ما جوایز فراوانی در حوزه معماری و شهرسازی وجود نداشته و جای خالی جایزه معماری در کنار جشنواره‌های مختلف فجر احساس می‌شود؛ از این رو بر آن شدیم تا برای نخستین بار جشنواره ملی معماری ایران را برگزار کنیم.

به گفته وی، جشنواره ملی معماری ایران فرصت مناسبی برای نمایش ظرفیت‌های کشور در حوزه معماری و شهرسازی است. قرار است این جشنواره به صورت سالانه برگزار شود و رشته‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله طراحی، ساخت و مدیریت تا ترسیم نقشه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند.

فروزانفرادامه داد: بنیاد معماری انقلاب اسلامی نیز از جمله نهادهایی است که در چارچوب معماری هویتی فعالیت می‌کند و حوزه هنری از ابتدا با این موسسه همکاری داشته و یار و یاور این بنیاد بوده است؛ این مسابقه هم با مشارکت بنیاد معماری انقلاب و مرکز معماری اسلامی برگزار خواهد شد.

مدیر مرکز معماری اسلامی هدف از برگزاری این مسابقه را معرفی آثار برتر در حوزه معماری ایرانی- اسلامی دانست و افزود: با اجرای این مسابقه بر آن هستیم تا نمونه‌هایی را به صورت الگوی عملی معرفی کنیم و از مردم بخواهیم تا از این نمونه‌ها الگوبرداری کنند.

فروزانفر با اشاره به برنامه‌های دیگر مرکز معماری اسلامی گفت: همایش «شهر اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» از دیگر برنامه‌های ماست. همچنین قرار است نشست ها و هم‌اندیشی‌هایی داشته باشیم و مبانی نظری معماری ایرانی- اسلامی را تدوین کنیم. علاوه بر آن، قرار است مسابقه عکاسی «معماری اسلامی- معماری غیراسلامی» برگزار شود که در قالب طنز به نقد معماری بی هویتی می‌پردازد که در سال‌های اخیر شکل گرفته و رشد کرده است.


کد خبر: 88 / زمان انتشار: يكشنبه 23 آبان 1395 ساعت 10:47