به گزارش خبرنگارپایگاه خبری آدینه نو،،نشست خبری«بیستمین همایش بین المللی شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه(ACG20)»با حضور«محمدرضا محسنی» مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سمات،«محمدسجاد سیاهکارزاده» مدیر امور بین الملل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و اصحاب رسانه در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سمات برگزار ودراین نشست خبری«محمدرضا محسنی» مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سمات اظهارداشت: بیستمین دوره مجمع عمومی گروه شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG20) با حضور «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاحیه آغاز به کار می کند.

محسنی تصریح کرد: بیستمین همایش بین المللی شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه(ACG20) باحضور کشورهای پرتغال، بلژیک، ژاپن، کره جنوبی، هندوستان، پاکستان، تایوان، چین، فرانسه و یونان برگزار می شود.

وی خاطر نشان کرد: 85 شخصیت و 25 نهاد عضو و غیرعضو در این همایش حضور یافته و نمایندگانی نیز از کشورهای بلژیک، فرانسه، پرتغال و یونان به عنوان مهمانان ویژه در این همایش بین المللی شرکت می کنند و مقایسه آمار شرکت کنندگان همایش ای.سی.جی تهران با همایشی که پارسال در تایوان برگزار شد، نشان دهنده رشد 25 درصدی میزان شرکت کنندگان است.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سمات عنوان داشت: موضوع اصلی این همایش «ضرورت توسعه همکاری میان شرکت های سپرده گذاری مرکزی در محیط در حال تحول کسب و کار» است و در حاشیه این همایش، پنج کارگروه تخصصی نیز با حضور نمایندگان نهادهای بین المللی فعال در بازار سرمایه برگزار می شود.

وی افزود: قرار است در این همایش، ایران نامزد عضویت در کمیته اجرایی این تشکل بین المللی شود و همچنین در حاشیه این همایش دو تفاهمنامه بین المللی نیز میان شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایران (سمات) با دو کشور دیگر به امضا برسد.

محسنی ادامه داد: قرار است نخستین تفاهمنامه با تایوان امضا شود اما تفاهمنامه دوم در حال نهایی شدن است که پس از سپری شدن مراحل اجرایی، نام کشور مورد نظر اعلام می شود.

وی درخصوص امضای تفاهمنامه میان سمات و بانک ملت برای ورود سرمایه گذاری خارجی نیز گفت: امضای این تفاهمنامه ها و برگزاری مجمع عمومی شرکت های سپرده گذاری آسیا و اقیانوسیه در ایران، به تسهیل سرمایه گذاری خارجی و شکل گرفتن ارتباطات بین المللی بیشتر منجر می شود.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، درباره انتخاب بانک ملت به عنوان بانک عامل برای نقل و انتقال وجوه سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه، نیز افزود: به جز بانک ملت، پیشتر با بانک هایی مانند ملی و تجارت و سامان نیز تفاهمنامه هایی امضا شده است و همچنین در ماه های آتی با بانک هایی که زیرساخت های لازم را فراهم کرده باشند توافقنامه های مشابه امضا خواهد شد.

سیاهکارزاده :ارکان اصلی اتحادیه شرکت های سپرده گذاری آسیا و اقیانوسیه ونهادهای بین المللی دراین همایش حضور دارند

محمدسجاد سیاهکارزاده مدیر امور بین الملل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز در این نشست اظهارداشت: ارکان اصلی اتحادیه شرکت های سپرده گذاری آسیا و اقیانوسیه و نهادهای بین المللی در این همایش حضور دارند.

سیاهکارزاده تاکید کرد: تفاهمنامه هایی نیز با سایر کشورها با هدف انتقال تجربه ها و فراهم کردن فضای تعاملات بین المللی در بازار سرمایه در حاشیه این همایش برگزار می شود و عضویت در نهادهای بین المللی سبب خواهد شد، تعاملات جهانی بازار سرمایه افزایش یافته و وارد حوزه هایی شویم که تاکنون در آنها فعالیت نداشته ایم.

وی ابرازداشت: بیستمین دوره مجمع عمومی گروه شرکت های سپرده گذاری مرکزی آسیا و اقیانوسیه (ACG20) از سه شنبه 16 آذرماه در تهران آغاز به کار می کند. در روز دوم این همایش کارگروه های تخصصی و دیدارهای دوجانبه برگزار خواهد شد.

بنابراین گزارش، اتحادیه شرکت های سپرده گذاری آسیا و اقیانوسیه (ACG) از سال 1997 میلادی و با عضویت 14 شرکت سپرده گذاری تاسیس شد و اکنون 34 نهاد سپرده گذاری مرکزی، تسویه و پایاپای از کشورهای چین، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند، ژاپن، اندونزی، مالزی، هند، بنگلادش، هنگ کنگ، قزاقستان، مالدیو، مغولستان، سنگاپور، فیلیپین، سریلانکا، تایوان، تایلند، ازبکستان و ایران در آن عضویت دارند.

موضوع اصلی بیستمین مجمع عمومی ACG به درخواست شرکت سپرده گذاری مرکزی ایران، ضرورت توسعه همکاری میان شرکت های سپرده گذاری مرکزی در محیط در حال تحول کسب و کار است تا این شرکت بتواند در طول برگزاری این اجلاس، مجراها و تعاملات جدید بین المللی شناسایی کند.

عضویت در پنج نهاد مهم بین المللی فدراسیون بورس های آسیا و اروپا (FEAS)، نهادهای ثبت، سپرده‌ گذاری و تسویه و پایاپای آسیا ـ اقیانوسیه (ACG)، بورس‌های کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی(OIC)، انجمن استانداردسازی صندوق های سرمایه گذاری آسیا (AFSF) و اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و انعقاد تفاهم نامه با شرکت های تاکاس بانک ترکیه (Takas Bank)، آژانس ثبت مرکزی ترکیه (CRA)، شرکت تسویه پاکستان (CDCPL)، شرکت تسویه بورس اندونزی (KPEI)، شرکت ثبت اوراق بهادار بورس اندونزی (KSEI)، شرکت سپرده گذاری مرکزی کره جنوبی (KSD)، شرکت سپرده گذاری مرکزی عمان (MCD)، شرکت سپرده گذاری ملی پاکستان (NCCPL)، شرکت سپرده گذاری چین، شرکت سپرده گذاری هند (NSDL) و شرکت سپرده گذاری بورس آتن مهم‌ترین تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی شرکت سپرده گذاری مرکزی هستند.


کد خبر: 125 / زمان انتشار: شنبه 20 آذر 1395 ساعت 08:00